, Dekorasyonda Renk Uyumu
06
Eyl

Dekorasyonda Renk Uyumu

Ev dekorasyonunda renklerin önemi çarpıcı bir şekilde ön plana çıkıyor. Çünkü doğru renkler bir araya geldiğinde tahmin ettiğinizden çok daha harika sonuçlar yaratabilir. Özellikle de kontrast renkler veya daha dengeli olan ton denemeleri, güçlü bir armoni yaratarak, ev stilini çizgi üstü bir noktaya taşıyor.

İdeal Renk Dağılımı İçin Denge Önemli

Eğer evinizi baştan ele almak istiyorsanız, renkler konusunda sizi yansıtan tercihler yapmanız ancak bu renkleri dengeli kullanmanız gerekir. Evin renklerinin sizi yansıtması önemli çünkü uzun vakitlerin geçirildiği yaşam alanlarında kişisel zevkleri ve ilgi alanlarını yansıtmanın en kolay yolu renklerdir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, renklerde etkili bir dağılım belirlemektir. Çoğu mimarın önerisi oda için 3 renk belirlemek, bu renklerden ikisi birbirine yakın olmalı, diğeri ise zıt renklerden seçilmeli. Ana mobilyaları iki ana renk olarak belirleyebilir ve evin genelinde bir denge yakalayabilirsiniz. Bunun yanında zıt renkte bir aksesuar seçerek hem ev için bir odak noktası yaratabilir hem de cesur bir yaklaşım ortaya koyabilirsiniz.

Pastel ve Koyu Renkler Nasıl Kullanılmalı?

Özellikle yatak odaları, dinlenme odaları veya çalışma odalarında sıklıkla karşımıza çıkan pastel renkler, dinlendirici etkisiyle soft bir atmosfer yaratıyor. Huzurlu ve ferah bir yaşam alanı yaratmak için ideal bir seçim olan pastel renklere biraz enerji ve sofistike bir tavır katmak içinse koyu renk aksesuar veya duvar kağıtlarından yararlanabilirsiniz. Benim favorim koyu tonlar diyenlerdenseniz, şanslısınız. Çünkü maskülen ve karakterli duruşlarıyla koyu renkler, yaşam alanlarında güçlü bir ihtişam yaratıyor. Ancak salt koyu renkleri kullanmak karanlık ve kasvetli bir görünüme de yol açacağından küçük renk oyunlarına yer verilmelidir. Bunun için koyu renkleri canlandırmak için kırmızı, mor gibi güçlü renkleri tercih edebilirsiniz. Son bir tavsiye eğer siyah ana tonunuz ise, bu dominant rengi daha çok büyük alanlarda kullanmalısınız.