, En Kullanışlı Mutfak Dekorasyonu Fikirleri
22
Eki

En Kullanışlı Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Mutfak bir evin kalbidir. Bu yüzden de mutfak dekorasyonu diğer bütün odalardan daha önemlidir. Çünkü mutfak dekorasyonunun kullanışlı, estetik, fonksiyonel, tarz sahibi ve kaliteli olması gerekir. Antalya mimarlık alanında uzun yıllardır çalışmalarımızda bunu öncelik alıyoruz. Son yıllarda artık erkeklerin de en az kadınlar kadar mutfaklarda vakit geçirdiği düşünüldüğünde mutfak dekorasyonlarının çok daha detaylı yapılması gerektiği ortadadır. Evin en sık kullanılan alanlarının başında gelen mutfakta geçirilen zamanın kişiye her şeyden önce huzur vermesi gerekir. Mutfağınızdan keyif almanızın ilk yolu onu güzel şekilde dekore etmekten geçiyor. Bunun için Afyon mutfak tasarım alanındaki tecrübelerimiz eşliğinde de fikirlerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Mutfak Dekorasyonunda İnce Detaylar

Güzel bir mekânın ilk adımı renk seçimiyle başlar. Bu yüzden ilk olarak mutfağınızın rengine karar vermelisiniz. Bunu yaparken duvarlar, mutfak dolapları, beyaz eşyalar ve mobilyalar önceliğiniz olmalı. Yeni yılın modası artık daha canlı ve cesur renkler. Bu yüzden duvarlarınızda, mutfak dolaplarınızda yeşil, mavi, pembe, turuncu, kırmızı gibi renkleri kullanıp beyaz veya ten rengi basmakalıbından kurtulabilirsiniz. Beyaz eşyalarınızda da bütçeniz dahilinde metal gri, siyah, mor, yeşil gibi renkleri değerlendirebilirsiniz. Bugün pek çok marka artık beyaz eşyalardan farklı renk alternatifleri sunuyor. Bu noktada eğer mutfağınız darsa beyaz tonları mutfağınızı olduğundan daha büyük gösterecektir. Bu durumda da askı, raf, aksesuarlarda canlı renkler kullanarak mutfaklarınızı canlandırabilirsiniz.

Aydınlık ortam her zaman insanlara ferahlık verir. Bu yüzden mutfağınızın yeterince aydın olmasını sağlayın. Eğer pencereniz küçük ve yeterli ışık almıyorsa aydınlatma ürünleriyle ışıklandırmaya çalışın. Tavan avizesi yerine spot ışıkları kullanarak daha aydınlık bir ortam elde edebilirsiniz. Masanızın üzerini sarkıt avize ile ışıklandırıp hem şık hem kullanışlı bir masa elde edebilirsiniz.

Afyon mobilya tasarım tecrübelerimize dayanarak belirtmek isteriz ki kullanışlı bir mutfakta duvarlar büyük önem taşır. Sağlama ve depolama alanı mutfakta ne kadar fazla olursa o kadar iyidir. Bu sebeple raflar, askılar ile mutfağınızın duvarlarını daha aktif kullanabilirsiniz. Köşeleri saklama dolaplarıyla daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Hatta son yıllarda mutfaklarda tavanlardan faydalanma artmıştır. Çok fazla kullanmadığınız, dolaplara sığdıramayacağınız ürünleri tavan askılarında muhafaza ederek alandan tasarruf edebilirsiniz.

Afyon mimarlık çözümlerimizde öne çıkan detaylardan birisi mutfakların küçük olmasıdır. Eğer mutfağınız küçükse her alanı daha verimli kullanmanız gerekiyor. Bu sebeple atıl alanları işlevsel dolaplarla donatıp daha fazla saklama alanı elde edebilirsiniz. Antalya mobilya tasarım çözümlerimizle bizler her alana özel, fonksiyonel dolaplar tasarlayıp imal edebiliyoruz.

, En Kullanışlı Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Mobilya tercihi diğer odalarda olduğu gibi mutfaklarda da önemli olup mutfağın kullanışlılığını doğrudan etkiliyor. Dilerseniz tercihinizi sabit mutfak mobilyalarından yana değil de işlevsel, kullanışlı, modüler mobilyalardan yana kullanabilirsiniz. İlla standart masa, sandalye kullanmak zorunda değilsiniz. Mutfağınız ölçülerine göre daha küçük ya da daha geniş mobilyalar kullanabilirsiniz. Hareket alanınızı kısıtlamayacak mutfak mobilyaları işinizi kolaylaştırır. Bu konuda da renk tercihlerinizi hayallerinize göre yapabilir, zevk alacağınız tonlar seçebilirsiniz.

Antalya mutfak tasarım tecrübelerimizde gördük ki kapılar genellikle mutfağın içine açılıyor. Bu da mutfakta gereksiz yer işgal ediyor. Kapıların kapladığı bu alanı daha verimli kullanmak için dilerseniz kapınızı tamamen kaldırıp boncuklu, iplikli, perde kapı modelleri kullanabilirsiniz. Eğer sorun olmayacaksa kapınızı dışa açılır hale de getirebilirsiniz. Ya da daha az yer kaplayan sürmeli, katlamalı veya akordeon kapılar ile değiştirebilirsiniz. Bu sayede mutfağınızda büyük bir alan açmış olursunuz.

Mutfak Dekorasyonunda Alan Özellikleri ve Bütçe

Kullanışlı bir mutfak dekorasyonu planlarken ne yazık ki yapılan en büyük hata, mutfağın ölçülerinin, şeklinin göz ardı edilmesidir. Çoğu kişi internetten görüp beğendiği mutfak tasarımlarının ve ürünlerin kendi mutfağında da aynı estetikte duracağını zanneder. Fakat iş, realiteye döküldüğünde görselleri mutfağa uydurmak hiç de kolay olmaz. Bu yüzden mutlaka öncelikle mutfağınızın ölçülerini göz önünde bulundurmalısınız. İkinci olarak da ne kadar bütçe ayırabileceğiniz konusudur. Bugün hemen her kalitede, her bütçeye göre mutfak mobilyaları, beyaz eşyalar, mutfak dolapları vardır. Bu yüzden de dekorasyon tasarımlarınıza bu iki unsur eşliğinde yön verebilirsiniz. Mimarlık plan, proje, tasarım ve uygulama hizmeti veren firmamızdan her türlü desteği alabilirsiniz.