, Mutfak Dekorasyonunda 10 Altın Kural
22
Eki

Mutfak Dekorasyonunda 10 Altın Kural

Mutfaklarda kullanışlılık, kalite, estetik ve moda ön plana çıkar. Uzun yıllara dayanan Antalya mimarlık alanındaki tecrübelerimiz eşliğinde mutfaklarını nasıl dekore edebileceğiniz konusunda fikir vermek istiyoruz.

Mutfak Dekorasyon Fikirleri

  1. İlk olarak tarzınızı belirleyin: Mutfak, bir evin ana merkezidir. Mutfağın sıcaklığı bütün bir mekâna yayılır ve orada hazırlanan bir çay, kahve, bütün aileyi bir arada tutar. Kaynaşmayı sağlar. Bu yüzden de ilk olarak istediğiniz tarzı belirleyin. Counry/kır tarzı bir mutfak daha doğal olacak, sadece ve zarif renkler ile hoş bir görüntü yakalanacaktır. Bu modelde daha çok gözü yormayacak renkler öne çıkar. Ürünlerin biraz koyu olacağı düşünüldüğünde ortamın havadar ve aydınlık olması gerekir. Desenli, hoş bir perde ile kır tarzı mutfaklarda üst düzey sonuç alabilirsiniz. Eğer eklektik bir Afyon mutfak tasarım tarz seçerseniz bunda hiçbir bağlayıcılık yoktur. Tamamen zevkinize göre, özgür tasarımlar yapabilirsiniz. Ahşabın açık tonları ve beyaz renk bu tarzın gözdesidir. Aksesuara çok az yer verebilir, canlı çiçekleri tercih edebilirsiniz. Parlak yüzeylerle odayı canlandırabilirsiniz.
  2. Renk tercihlerinde cesur olun: yakın geçmişte renkli mutfaklar moda idi ve sarı, hardal, yeşil, kırmızı tonlar dikkat çekiyordu. Fakat sonra daha sade, beyaz ve krem tonlar hâkim oldu. Son yıllarda ise renkler yeniden mutfak dekorasyonuna dahil oldu. Bu yüzden artık sakin tonlara, ten rengine kapanmak zorunda değilsiniz. Yeni yılın trendleri tekdüzelikten çıkmıştır. Dilerseniz duvarlarınızda birbirinden farklı renkler kullanabilirsiniz. Ya da duvar kağıtlarıyla kapayabilirsiniz. Üstelik son yıllarda yapışkan folyolar çok farklı alanlarda kullanılmaya başladı. Canlı renk folyolarla dilerseniz mutfak dolaplarınızı kaplayabilir, renklerini pratik şekilde değiştirebilirsiniz.
  3. Seramiklerde yeniliklere açık olun: Seramik mutfakların en temel öğesidir. Son yıllarda tezgâh üstü seramiklerde farklı renkler dokular, desenler, geometrik şekiller ortaya çıktı. Bu yılın Antalya mutfak tasarım modasında da klasik seramikler yerine renkli seramikler gözde. Üstelik çok büyük masraflara girmeden seramiklerinizde değişim yapabilir, yeni bir tarz yakalayabilirsiniz.
  4. Otantik modasını değerlendirebilirsiniz: Otantik tasarım kimi zaman etkisini kaybediyor gibi olsa da dünyanın her yerinde olduğu gibi Antalya dekorasyon çözümlerinde de hep var oluyor. Bu yüzden plastik ve metal parçalar yerine ahşabı her zaman kullanabilirsiniz.
  5. İddialı aksesuarlardan faydalanın: Mutfakta aksesuarlar sadece işlevsellikleriyle ön plana çıkmazlar. Her ne kadar yakın geçmişe kadar krom renk bütün aksesuarlarda saltanatını ilan etmiş idiyse de son yıllarda altın, bakır, siyah demir ve çok daha farklı tonlar ortaya çıktı. Üretici firmalar üstelik ürünlerini sadece batarya, kulp gibi dar çerçevede tutmayarak dolap kulpları, aydınlatmalar, bataryalar, peçetelikler, askılar ve daha fazlasını da üretiyorlar. Bu yüzden dilerseniz iddialı aksesuarlarla mutfaklarınızı yeni baştan yaratabilirsiniz.
  6. Mutfak tezgahını işlevselleştirin: Afyon mimarlık alanında eğer mutfaklarınızı daha işlevsel hale getirmek istiyorsanız tezgahlarınızda oturma alanları oluşturabilirsiniz. Şık ve kullanışlı bir oturma alanı siz mutfağınızda hazırlık yaparken sevdiklerinizin de yanınızda olmasını sağlar. Ekstra bir oturma alanı tasarlamak zorunda da kalmazsınız. Eğer alanınız müsaitse Amerikan mutfak tarzı bir odada bunu rahatlıkla uygulayabilir, yüksek tabureler veya sandalyelerle farklı bir dekor elde edebilirsiniz.
  7. Mobilya seçimine dikkat:Mobilya seçiminde ilk detay mutfağın alanı olmalıdır. Bugün çok küçük odalarda dahi rahatça kullanılabilecek zarif mobilyalar bulunuyor. Genel konsepte ve alana göre Antalya mobilya tasarım modelleri seçerek mutfağınızı daha kullanışlı ve daha şık hale getirebilirsiniz.
  8. Aydınlatma ürünlerini dekorasyona dahil edin:Avizelerde farklılıklara açık olun. Örneğin mutfak masasının üzerine sarkıt avizeler yerleştirebilir, kullanışlı ve hoş bir konsept oluşturabilirsiniz.
  9. Halıların mutfağın bir parçası olduğunu unutmayın: Mutfakta halılar çoğu zaman göz ardı edilir. Fakat her odada olduğu gibi mutfakta da halılar dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Son yıllarda uzun halı kullanımı artık gözden düştü. Bunun yerine ince kilimleri tercih edebilirsiniz. Mutfak dolabının renkleriyle uyumlu kilimler çok daha kullanışlı olacağı gibi makinede rahatça yıkayabilir, dilediğiniz zaman kolayca temizleyebilirsiniz.
  10. Depolama alanı her zaman avantajdır:Mutfaklarda depolama alanı her zaman ihtiyaçtır. Bu yüzden özellikle köşeleri değerlendirmeye çalışın. Köşeleri depolama alanı yaparak kullanım alanı da açabilirsiniz.