, Mutfakta Rahat Çalışmak İçin U Tipi Dekorasyon Fikirleri
22
Eki

Mutfakta Rahat Çalışmak İçin U Tipi Dekorasyon Fikirleri

Mutfaklar sadece yemek hazırlanan mekanlar değil. Adeta evlerin kalbidir. Artık sadece bayanların yemek yapmak için kullandıkları, sadece onlara ait olan bir mekân da değil. Günümüz toplum yapısında erkekler de en az kadınlar kadar mutfağa dahil olmaya başladılar. Bu, mutfaklarda kullanılan eşyalardan dekorasyona kadar pek çok değişimi de beraberinde getirdi. Bu yüzden artık sadece bayanların huzur bulacağı dekorasyonlar yerine bütün aile bireylerinin keyif alacağı, huzur bulacağı, aile ortamının sıcaklığını yansıtacak mutfak dekorasyonları ortaya çıkıyor. Antalya mimarlık sektöründe de görülen bu değişim eşliğinde sizler de mutfaklarınızı yeni baştan dizayn edebilirsiniz.

Mutfak dekorasyonlarında en önemli detay, estetik ve fonksiyonel olmasıdır. Bunun en güzel sonuçları da U tipi mutfak modellerinde kendini gösteriyor. U tipi mutfağın artıları çok fazla olup doğru dekore edildiği taktirde her mutfakta üst düzey sonuçlar doğuruyor. Fakat unutmamalısınız ki dekorasyonun temeli mekandır. Bu yüzden alanınızın genişliği, şekli ve bütçeniz dekor planının zeminin oluşturmalı. Aksi taktirde resimlerde gördüğünüz ya da hayalini kurduğunuz tasarımın yanına dahi yaklaşamazsınız.

Estetik ve Fonksiyonellik

U tipi mutfak dekorasyonu dendiği zaman çoğu kişinin aklına geniş mutfaklar gelir. Fakat böyle bir sınırlama yok. Hatta uzun U veya kısa U mutfak dekorasyonu şeklinde ayrım yapabiliriz. Profesyonel bir dizayn sayesinde hem küçük hem büyük alanlarda U tipi mutfak, çok rahat çalışma alanlarının ortaya çıkmasını sağlıyor. Çünkü bu plan, her üç duvarın da verimli kullanılabilmesini sağlıyor. Hem daha fazla tezgah sunuyor hem de daha fazla depolama alanının ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu yüzden de diğer mutfak modellerine göre U tipi mutfağın çok daha kullanışlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten küçük mutfaklarda U tipi mutfağın tercih edilmesinin en büyük nedeni de fazladan alan sağlaması.

Mutfak, evlerde sosyalleşmenin, yeni kaynaşmanın sağlandığı alandır. Bu yüzden Afyon mobilya tasarım esnasında estetik kaygılardan ödün vermeden işlevsel hale getirmeniz gerekiyor. Çalışma üçgeni adını verdiğimiz zaman, mekân ve enerjinin en verimli şekilde kullanımı U tipi mutfak tasarımında önceliğiniz olmalı. Bu sayede mutfağınızda vakit geçirirken, yemek hazırlarken büyük kolaylık yakalarsınız. İnsan, araç ve malzeme arasında uygun ilişkiyi kurarsanız kısa sürede daha fazla iş yapabilir, daha az enerji harcamış oluşunuz. Bu yüzden buzdolabı-ocak-eviye arasında doğru üçgeni kurmaya çalışmalısınız. Bunların her birinin yan yana olmasına gerek yok. Aralarında bir üçgen kurmalısınız ve U tipi buna en uygun mutfak tipidir. İşlevsellik açısından eviye ile bulaşık makinesinin açılarına dikkat edin. Hangi elinizi bulaşık makinesine ürün yerleştirmek için kullanacağınıza göre bulaşık makinesinin ortalı, sağda veya solda olacağı değişebilir.

Depolama alanı mutfaklarda her şeydir. Antalya mobilya tasarım süresince depolama alanı fazla geldi diye bir kavram mutfaklarda kesinlikle olmaz. U tipi mutfak da en geniş depolama alanı sunan dekordur. Çünkü ya üç duvar kullanılacak ya da ada oluşturulup L’ye ekstra kullanım alanı inşa edilecektir. Bu yüzden küçük alanda dahi U tipi mutfak daha fazla depolama alanı sunar. Köşeler atıl olmaktan çıkarılır. Dilerseniz duvara ekstra askı veya raf yayabilir, daha fazla kullanım alanı oluşturabilirsiniz.

Aydınlatma, mutfaklarda en az yerleşim kadar önemlidir. Çünkü mutfakta çok fazla zaman geçirilir ve loş bir ortam insan sağlığını olumsuz etkiler. Eğer diğer odalarınızda gün ışığı tarzı aydınlatma kullanıyorsanız dahi mutfağınızda mutlaka beyaz ışık kullanmalısınız. Özellikle yemek pişirme, doğrama, karıştırma gibi süreçlerde beyaz ışık daha net sonuç verir. Yetersiz aydınlatma Afyon mimarlık detayı dahil yanılsamalar meydana getirir. Işığın tam ulaşmadığı köşeler için tezgah üstü spotlar ve masa alanın üzerinde sarkıtlar kullanabilirsiniz.

Antalya mutfak tasarımı konusunda renk kullanımı çok önemlidir. Renk konusunda en rahat hareket alanı mutfaktadır. Mutfak dolapları biraz daha çok olacağı için genel renk onların rengi olacaktır. Fakat duvarlarda, mobilyalarda, beyaz eşyalarda da cesur tercihler yapabilir, hoş bir ortam yaratmak için renklerin kombinasyonundan faydalanabilirsiniz. Beyaz tonları odanızı daha geniş gösterse de mutfakta her renk sonuç verir.

Kapılardaki İnce Detay

Kapılar bütün dekorasyonlarda olduğu gibi Afyon mutfak tasarımı alanında da önem sahibidir. Dilerseniz içe açılan bir kapı yerine dışa açılan bir kapı ya da katlanan, ipli, zincirli kapı çeşitlerini tercih edebilir, alanı daraltmadan farklı dekorlar yakalayabilirsiniz.